Mark Mark - marketingové poradenství Portál Pardubice - informační portál města

Web polopatě

 

Tato stánka by Vám měla pomoci alespoň trochu se zorientovat v názvosloví používaném při návrhu a tvorbě webu. Takový malý webový slovníček.

webová prezentace

nebo také webová stránka. To je to co chcete ukázat (prezentovat) návštěvníkům vašeho webu. Je to souhrn informací, které společně připravíme buď při návrhu webu pokud se bude jednat o statickou prezentaci, nebo o informace, které budete vkládat sami pokud prezentace bude dynamická a použijeme CMS.

statická prezentace

je taková prezentace, která se v relativně dlouhém časovém období nemění. Jedná se většinou o představení firmy, služby či výrobku, kde se předpokládá platnost uvedených dat minimálně půl roku. Taková data jsou pak vložena zhotovitelem webu při vytváření stránky a většinou jsou pak v průběhu životnosti stránky i zhotovitelem editována. Jedná se o webové prezentace malého rozsahu obvykle do 5 stránek.

dynamická prezentace

je taková prezentace, jejíž obsah reaguje na aktuální změny ve Vašem podnikání či na změny vlastností služby či výrobku. Tyto změny jsou většinou prováděny v krátkých intervalech řádově dnech až maximálně měsících. Ale někdy i hodinách. Pro tuto prezentaci je vhodné použití CMS, který zajistí uživateli možnosti změn bez zásahu tvůrce webové prezentace.

cms

Content Management System neboli systém správy obsahu. Je takový systém, který umožňuje měnit obsah webové prezentace uživatelem bez zásahů tvůrce prezentace. Ten jen nastaví počáteční podmínky CMS a o obsah se již stará uživatel. Pro své zákazníky používám kvalitní Open Source systém pro správu obsahu CMS made simple. Ten kromě základních vlastností jako je možnost editace článku v kvalitním WYSIWYG editoru, možnosti vkládání novinek, anket a kalendářů akcí umožňuje díky své modularitě i další, zákazníkem požadované funkce. Jako například tvorbu programů kina, návštěvní knihy, fotogalerie, diskusního fóra a dalších funcionalit. Pokud má zákazník požadavek na funkci, kterou tento systém neumí, mohu ji pak pro něj naprogramovat.

open source

Mnozí si spojují s pojmem Open Source něco méně kvalitního a nedokonalého. Něco co je prostě zadarmo a tím pádem to nemůže být kvalitní. Ale opak bývá mnohdy pravdou. Jedná se většinou o kvalitní řešení prověřené velkým množstvím uživatelů. Některá z nich podporovaná i státní správou a ověnčená prestižními tituly. Proto se Open Source řešení nemusíte obávat. Používají ho i takové společnosti jako je americká NASA a v poslední době je na Open Source řešení postaven i web Bilého domu. Většinou jsou stejně kvalitní ne-li kvalitnější než některé nabízené komerční produkty. Mnohá z těchto řešení se časem stala i standardy. A pro jejich nasazení pak hraje cena která je nulová nebo mizivě nízká oproti komerčnímu řešení.

internetový prohlížeč

To je ten program, kterým si prohlížíte webovou prezentaci. Mnozí z Vás ještě používají Internet Explorer od Microsoftu, který býval nejrozšířenějším prohlížečem. Jeho podíl na prohlížení webu činí teď přibližně 30% a stále klesá. Zbylých 70% pak zabírají fungující prohlížeče z nichž nejznámější je Firefox, Chrome či Opera.

seo

Search Engine Optimization - optimalizace webu pro vyhledávače. Tato kombinace různých internetových a marketinkových technik slouží k tomu, aby se Váš web umístil na předních stránkách vyhledávacích služeb (Google, Seznam, Atlas ...) a tím se o něm dozvědělo více lidí (kteří ale musí vědět co hledají). A tím více lidí ho pak navštívilo a od nich se dozvědělo ....
Tyto techniky bývají většinou náročné na čas, kvalitu obsahu a hlavně na finance. Bohužel je SEO velice často přeceňováno a stavěno na piedestal všech internetových marketingových technik.